Sunuş

ODTÜMİST bizim örgütümüz

Murat Efe Gönenç (ARCH'03)

Maraton

Burs için koşuyoruz!

Maraton

50'den sonra tekrar...

Sedat Taşkeser (IE'87)

Güncel

Kavaklık Direnişi

Haluk Ağabeyoğlu (ECON’83)

Güncel

5,8 Silivri Depremi

Prof. Dr. Haluk Sucuoğlu

Anma

Taylan Özgür'ün katledilişinin 50. yılı

Tuncay Çelen (67-71 dönemleri ODTÜ MM öğrencisi)

Bir ODTÜ'lü

Dr. Ümit Özkan: "Kolayı değil, zoru seçin..."

Özay Yaşar (SOC'80), Yasemin Civelekoğlu (CHE'78)

Yorum

Diplomalar, Mezunlar ve Mezun Bilgileri

Nezih Yaşar (IE’82)

Haber

Hozakpur Torunundan Örnek Bir Davranış...

Ekonomi

Neoliberal İktidar ve Özne

Başak Coşkun (BA'97)

Enerji

Nükleerin dünyada ve ülkemizdeki serüveni

Murat Sungur Bursa (MM’78)

Müzik

Erdal Erzincan ve Gezici Bağlama Atölyesi

Yener Aydın (EE'76)

Gezi

Che Guevara’ya Dokunmak

Cem Sarvan (MINE'89)

Edebiyat

Müjde Alganer ile Ziziro Üzerine

Söyleşi: Hasan Reyhanoğlu (EE'99)

Fotoğraf Çalışma Grubu

Panning Tekniği ile Yaratıcı Deneysel Fotoğraflar

Yüksel Altun (PSY'86)

ODTÜMİST'den Haberler

Söyleşi-Gezi-Etkinlik

Mentorluk

Mentorluk Programları

Burstan Haberler

Mezun-Öğrenci Buluşması, Kütüphane Projesi...

Burstan Haberler

Destekçilerimiz

Haber

Hozakpur Torunundan Örnek Bir Davranış...


Apple Özel Projeler Grubu'nda çalışan mezunumuz Dr. Zekai Akbay (CE'86), 2018-2019 eğitim öğretim yılında ODTÜ İnşaat Mühendisliği’ndeki hocaları Prof. Uğur Ersoy, Prof. Erhan Karaesmen ve Engin Karaesmen adına, derneğimiz burs havuzuna her yıl 3 İnşaat Fakültesi öğrencisine burs olanağı sağlamak amaçlı en az 20 yıl devam edecek 60.000 $ bütçeli bir burs fonu başlatmıştır. 2019-2020 akademik yılında başlamak üzere eşi Anne Akbay ile birlikte en az 20 yıl bir kız öğrenciye burs imkanı sağlayacak 30.000 $ bütçeli ikinci bir burs fonu daha oluşturdu. Böylece ODTÜMİST Burs Havuzuna katkısı 90.000 $’a çıkan Zekai Akbay derneğimizin tarihi boyunca aldığı en büyük burs bağışını yapan bağışçı oldu. Aşağıda, doğduğu yer olan Elazığ’ın Ağın ilçesi Derneği dergisinin sayfalarında hayat hikayesini okuyabileceğiniz Zekai Akbay’a biz de derneğimize gösterdiği güven ve bursiyerlerimize olan cömertliği için şükranlarımızı sunuyoruz.

Ağın Beyelması (Hozakpur) Köyünden Hacı İsmail’gil sülalesinden Kerem’gil ve Müftü’gil’den Muhacir’gilin torunu Merhum Öğretmen Ahmet Akbay (Dicle Köy Enstitüsü ve Ankara Gazi Terbiye Enstitüsü mezunu) ve Cahide Atalay Akbay’ın oğulları Zekai Akbay ODTÜ mezunudur.

 

Dr. Zekai Akbay 1961 Ankara Altmışevler doğumlu olup, ilk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da sırasıyla İrfan Baştuğ İlkokulu (öğretmeni babası Ahmet Akbay’dır), Cebeci Ortaokulu ve Atatürk Lisesi’nde yapmıştır. Daha sonra, Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden 1983 yılında şeref derecesiyle lisans ve yine aynı bölümün Yapı Mühendisliği alanında 1986 yılında yüksek lisans derecesi almıştır. Daha sonra, doktora çalışmaları için gittiği Amerika Birleşik Devletleri’nde, Michigan Eyaletinin Detroit şehrindeki Wayne State Üniversitesi’nden 1991 yılında Yapısal Mühendislik alanında doktora derecesini almıştır. Doktora derecesinin ardından çalışmaya başladığı otomotiv endüstrisinde, 25 yılı aşkın bir süredir küresel ürün geliştirme ve mühendislik çalışmaları yapmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde Chrysler, Proterra ve Hyundai’de, ayrıca Almanya’da Mercedes-Benz’de çalışmış olup, 2016 yılından bu yana Silikon Vadisi’nde Apple Özel Projeler Grubu üyesi olarak çalışmaktadır.

 

Otomotiv endüstrisindeki kariyerine ek olarak, Wayne State Üniversitesi’nde ve Rhode Island Tasarım Okulu’nda lisans ve yüksek lisans dersleri vermiştir. Futbol ve futbol hakemliği tutkusu bulunan Zekai Akbay, Türkiye’de başladığı hakemliğini daha sonra uzun yıllar Amerika Birleşik Devletleri’nde profesyonel ve üst düzey kolej maçlarında futbol hakemliği yaparak devam ettirmiştir. Bu bağlamda, 1994’te Amerika Birleşik Devletleri’nde ve 2006’da Almanya’da düzenlenen iki Dünya Kupası’nda, gönüllü olarak görev almıştır. Zekai Akbay, kariyeri boyunca, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde aldığı eğitiminin değerini unutmamıştır. Çok değerli ve başarılı ODTÜ mezunumuz güçlü yurtdışı bağlantılarını da kullanarak ODTÜ’nün genç kuşak insanlarına çağdaş yaratıcılığı gözetici, anlamlı parasal destekler sağlayacak bir burs fonu oluşturdu. Dr. Zekai Akbay’ın isteği üzerine bu fon sayesinde, ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümünün çok değerli 3 hocasının (Engin Karaesmen, Erhan Karaesmen ve Uğur Ersoy) adına en az 15 yıl boyunca her sene seçilecek 3 yeni İnşaat Mühendisliği öğrencisine lisans öğrenimleri boyunca burs verilecektir. Burs fonu bağışı ODTÜMİST’e (İstanbul ODTÜ Mezunları Derneği) yapılmıştır. Bursiyerler ilk başvurularını ODTÜ Rektörlük Burs Komitesine yaptıktan sonra, ihtiyaç durumlarına göre belirlenen adaylar arasından ODTÜMİST tarafından seçilecektir. İlk 3 öğrenci 2018-2019 öğretim yılında bursu almaya başlamıştır.

 

-----

Dr. Zekai Akbay'ın burs fonu ile ilgili olarak dergimiz Baraka'nın Ocak-Şubat 2019 sayısında yayınlanan habere ulaşmak için tıklayınız.