Sunuş

ODTÜMİST bizim örgütümüz

Murat Efe Gönenç (ARCH'03)

Maraton

Burs için koşuyoruz!

Maraton

50'den sonra tekrar...

Sedat Taşkeser (IE'87)

Güncel

Kavaklık Direnişi

Haluk Ağabeyoğlu (ECON’83)

Güncel

5,8 Silivri Depremi

Prof. Dr. Haluk Sucuoğlu

Anma

Taylan Özgür'ün katledilişinin 50. yılı

Tuncay Çelen (67-71 dönemleri ODTÜ MM öğrencisi)

Bir ODTÜ'lü

Dr. Ümit Özkan: "Kolayı değil, zoru seçin..."

Özay Yaşar (SOC'80), Yasemin Civelekoğlu (CHE'78)

Yorum

Diplomalar, Mezunlar ve Mezun Bilgileri

Nezih Yaşar (IE’82)

Haber

Hozakpur Torunundan Örnek Bir Davranış...

Ekonomi

Neoliberal İktidar ve Özne

Başak Coşkun (BA'97)

Enerji

Nükleerin dünyada ve ülkemizdeki serüveni

Murat Sungur Bursa (MM’78)

Müzik

Erdal Erzincan ve Gezici Bağlama Atölyesi

Yener Aydın (EE'76)

Gezi

Che Guevara’ya Dokunmak

Cem Sarvan (MINE'89)

Edebiyat

Müjde Alganer ile Ziziro Üzerine

Söyleşi: Hasan Reyhanoğlu (EE'99)

Fotoğraf Çalışma Grubu

Panning Tekniği ile Yaratıcı Deneysel Fotoğraflar

Yüksel Altun (PSY'86)

ODTÜMİST'den Haberler

Söyleşi-Gezi-Etkinlik

Mentorluk

Mentorluk Programları

Burstan Haberler

Mezun-Öğrenci Buluşması, Kütüphane Projesi...

Burstan Haberler

Destekçilerimiz

Mentorluk

Mentorluk Programları


ODTÜMİST Mentorluk Programları 2019-2020 Çalışma Grubu Mayıs ayından beri çalışmalarını sürdürüyor. Bu dönemde Dernek web sitesinde ayrıntılarını okuyabileceğiniz üç ayrı programla ODTÜMİST bursiyerlerinin bireysel ve kariyer gelişimlerine yönelik önemli adımları atmalarında destek olmayı sürdüreceğiz:

 

Akran Mentorluğu mentilik yapmış öğrenci mentor + Ankara Kampusü’nde Hazırlık öğrencisi menti
Kariyer Mentorluğu mezun mentor + Ankara Kampusü’nde 2.-3.-4.sınıfta öğrenci ment
İş ve İstanbul İstanbul’da yaşayan mezun mentor + İstanbul’da yaşayan yeni mezun menti
           

ODTÜMİST Mentorluk Programları, ODTÜ lisans/lisansüstü programları mezunları ve bursiyer ODTÜ öğrencilerine açıktır. Kariyer Mentorluğu ve Akran Mentorluğu programlarına, ODTÜ Ankara Kampusü’nde etkinliklere katılım gerekliliğinden dolayı Kuzey Kıbrıs Kampusü öğrencilerinin mentilik başvuruları kabul edilememektedir. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusü mezunları İş ve İstanbul programına mentor/menti başvurusu yapabilir.

 

Bu dönemde ilk kez uygulanacak olan İş ve İstanbul Mentorluk programında  İstanbul’a yerleşmeyi tercih eden yeni ODTÜ mezunlarının, iş yaşamına ve İstanbul’a alışma sürecinde karşılaşabilecekleri zorluklarla baş etmeleri için bilgi, farkındalık ve donanımlarını arttıracak bir öğrenme ilişkisinde daha deneyimli  mezunlarımızla  buluşması ve böylece bireysel ve kariyer gelişimlerinin desteklenmesi hedeflenmektedir. Bu program yüz yüze ve yürütülecek ve ortak ilgi alanları söz konusu olduğuna  grup mentorluk toplantıları ile de desteklenecektir. 

 

 

Bursiyerlerimize bağışlarınızın yanısıra deneyim paylaşımı desteği vermek isterseniz odtumist.org/burs/mentorluk adresini ziyaret ederek uzman-gönüllü havuzu başvurusu yapabilirsiniz. 2019-2020 döneminde başlatacağımız İş ve İstanbul (İstanbul'da yeni mezun ODTÜ'lülere mentorluk) programımızda mentor olmak isterseniz bize eposta gönderebilirsiniz. Tarihler kesin olmamakla birlikte büyük bir olasılıkla 1 Mart ve 5 Nisan 2020 tarihlerinde ODTÜ'de düzenleyeceğimiz mezun-bursiyer buluşmalarına katılarak iş yasası, çalışan hakları, iş yaşamında toplumsal cinsiyet vb konularda yapacağımız atölye çalışmalarında deneyimlerinizi paylaşarak ODTÜ'lü öğrencilerin bilinçlenmesine katkıda bulunabilirsiniz.

 

Soru, yorum ve önerilerinizi mentorluk@odtumist.org adresine e-posta ile gönderebilirsiniz.

 

 

Eski bursiyer, KÖPRÜ koordinatörü ve mentimiz Gizem Yolcu (FLE '19), geçtiğimiz dönem tamamladığı "Akran Mentorluk" deneyimi sonrasında, bu yıl aramıza "Akran Mentorluk Programı Eş-Koordinatörü" olarak katıldı. ODTÜMİST Burs Havuzu ve Mentorluk programlarımızın sürekliliğine ve bursiyerlerimizin liderlik becerileri sergilemesine  güzel bir örnek oldu. 

"2014'ün bir sonbahar gününde güzeller güzeli ODTÜ'ye yalnız gelmiştim. Üniversite hayatım başlamıştı, birçok etkinliğe katılmam, kendimi geliştirmem gerektiğinin farkındaydım ama nereden başlamalıydım? Ailemi özlerken, tek başıma yaşamaya alışırken nasıl olacaktı? Bir yönlendirmeye, "Yalnız değilsin ben de öyleydim" diyen biriyle konuşmaya ihtiyacım vardı. O dönem bu kişiler, öğretmenlerim olurdu. Zamanla okul kulüplerine katılarak genel olarak ODTÜ'ye yeni gelen her öğrencinin benimle benzer hisler taşıdığını gördüm ve elimden geldiğince yardım etmeye çalıştım. 2016 yılında ODTÜMİST'in kurduğu ODTÜ KÖPRÜ Grubu'nun Genel Koordinatörlüğünü yaptım. Çocukların hayatına dokunabildiğimi hissettiğimde hem bir ODTÜMİST bursiyeri hem bir öğretmen adayı hem de bir ODTÜlü olarak daha aktif bir rol almaya karar verdim. Aynı yıl, ODTÜMİST'in E-Mentorluk programında Menti olarak yer aldım. Mentorumla uyumumuz, paylaştıklarımız, bana yaptığı sağlıklı yönlendirmeler bana da mentor olma hayalini vermişti.

 

2017 Sonbaharında ODTÜMİST'in Akran Mentorluk programında mentor oldum. Küçücük bir şehirden gelmiş, Ankara'ya, ODTÜ'ye alışmaya çalışan bir ODTÜlüye yardımcı oldum. Ben ona ODTÜ'yü anlattım, o bana geldiği kültürü öğretti. Birlikte güzel bir yolculuğumuz, arkadaşlığımız oldu. Bir sonraki yıl, ODTÜ'de son ve en yoğun yılım olmasına rağmen yine mentor oldum, aynı heyecanı, güzellikleri bir kere daha yaşadım. Şimdiyse bir ODTÜ Mezunuyum ve Akran Mentorluk Programının eş koordinatörüyüm. Herkesin elinde bir şeyleri değiştirecek, iyileştirecek gücü olduğuna inanıyorum, ODTÜMİST Mentorluk Programı bunun için en güzel fırsat. İyi ki mentorum!"

Gizem Yolcu (FLE'19)

 

 

Logomuzun Öyküsü
Geçtiğimiz yıl Hazırlık sınıfı öğrencisiyken, Akran Mentorluk programına menti olarak katılan bursiyerimiz Hakan tarafından tasarlanan ODTÜMİST Mentorluk logosunun öyküsü, burs havuzu ve mentorluk programlarımızı, bursiyerlerimizin açısından özetliyor. Hakan ve diğer bursiyer mentilerimiz ve akran mentorlarımız, BHÇG ve Mentorluk Programları'nın tanıtımı için broşür, video vb materyaller hazırlayan bir ekip oluşturdular.

"ODTÜ'de öğrenciliğim başladığında, ailemin maddi durumu pek iyi değildi. Bu yüzden sadece kendime güvenerek geldim ve burs çıkıncaya kadar çeşitli işlerde çalıştım. Aralık ayına dek biriken 3000 TL burs paramla bir bilgisayar aldım. Şubat ayında bilgisayarım arızalandı. Şirket "fabrika çıkışı hatalı" olduğunu söyleyerek bilgisayarı aldı ve yenisini vermeyip parayı iade etti. Döviz kuru değiştiği için artık o parayla bölümüm için ihtiyacımı karşılayabilecek bir bilgisayar almam olanaksızdı. Durumu mentorumla paylaşınca mezunlara haber yaydılar. Kısa sürede aradaki fark özel ek bağışlarla tamamlanıp bana gönderildi. Benim de yeni bilgisayarı alınca yaptığım ilk iş, gerekli yazılımı yükleyip bu logoyu tasarlamak oldu." 

Hakan Durmaz (CRP Expected '23)