Sunuş

ODTÜMİST bizim örgütümüz

Murat Efe Gönenç (ARCH'03)

Maraton

Burs için koşuyoruz!

Maraton

50'den sonra tekrar...

Sedat Taşkeser (IE'87)

Güncel

Kavaklık Direnişi

Haluk Ağabeyoğlu (ECON’83)

Güncel

5,8 Silivri Depremi

Prof. Dr. Haluk Sucuoğlu

Anma

Taylan Özgür'ün katledilişinin 50. yılı

Tuncay Çelen (67-71 dönemleri ODTÜ MM öğrencisi)

Bir ODTÜ'lü

Dr. Ümit Özkan: "Kolayı değil, zoru seçin..."

Özay Yaşar (SOC'80), Yasemin Civelekoğlu (CHE'78)

Yorum

Diplomalar, Mezunlar ve Mezun Bilgileri

Nezih Yaşar (IE’82)

Haber

Hozakpur Torunundan Örnek Bir Davranış...

Ekonomi

Neoliberal İktidar ve Özne

Başak Coşkun (BA'97)

Enerji

Nükleerin dünyada ve ülkemizdeki serüveni

Murat Sungur Bursa (MM’78)

Müzik

Erdal Erzincan ve Gezici Bağlama Atölyesi

Yener Aydın (EE'76)

Gezi

Che Guevara’ya Dokunmak

Cem Sarvan (MINE'89)

Edebiyat

Müjde Alganer ile Ziziro Üzerine

Söyleşi: Hasan Reyhanoğlu (EE'99)

Fotoğraf Çalışma Grubu

Panning Tekniği ile Yaratıcı Deneysel Fotoğraflar

Yüksel Altun (PSY'86)

ODTÜMİST'den Haberler

Söyleşi-Gezi-Etkinlik

Mentorluk

Mentorluk Programları

Burstan Haberler

Mezun-Öğrenci Buluşması, Kütüphane Projesi...

Burstan Haberler

Destekçilerimiz

ODTÜMİST'den Haberler

Söyleşi-Gezi-Etkinlik


Taşların dile geldiği diyar: Mardin turu yapıldı
Sosyal Komite tarafından organize edilen ve rehberliğini Nur Çiğdem Tezel’in (ECON’81) yaptığı Mardin turu 12-15 Nisan 2019 tarihleri arasında yapıldı. Mardin, Midyat ve yakın zamanda sular altında kalacağı için parça parça sökülerek taşınan Hasankeyf gezilerinin yanı sıra, misafirler bölgenin yöresel yemeklerini de tatma imkanı buldular.

 

Jazzberry Tunes Konseri
ODTÜ öğrencileri tarafından kurulan Jazzberry Tunes 13 Nisan’da Santa Maria Draperis Kilisesi’nde harika bir konser verdi. Koro dünyasında adından övgüyle bahsettiren ekip 5. yılını kutladığı şu günlerde Fransa’da gerçekleşecek olan Avrupa’nın en prestijli koro festivallerinden Les Choralies’e gitmeye hazırlanıyor.

 

Yeraltındaki İstanbul’u gezdik

İstanbul’un tarihi yarımadası Sultanahmet’i bu sefer başka bir perspektiften gördük. Bölgedeki kazılarda ortaya çıkan ve bize tarihle ilgili yeni bilgiler veren yerlerle birlikte, bölgenin yeraltında kalan güzelliklerini rehber ve sanat tarihçisi Lalehan Utkan’ın anlatımlarıyla gezdik. Magnaura Saray, Bukoleon Sarayı, Yerebatan Sarnıcı, Nakilbent Sarnıcı gezdiğimiz yerlerin sadece bir kaç tanesi. Tur sonunda katılımcılar bir başka gezide görüşmek dilekleriyle ayrıldılar.

 

Murat Yetkin & Bekir Ağırdır ile söyleşi yaptık

Bilimsel ve Kültürel Etkinlikler Komitesi'nin davetiyle derneğimize gelen Bekir Ağırdır ve Murat Yetkin, 29 Nisan’da dernek merkezimizde Seçimlerin Ardından Türkiye konulu bir söyleşi yaptılar. Salonu dolduran misafirler, anlatılanları ilgiyle dinlediler.

 

Trekking Turu: Fevziye-İkramiye Dağları

ODTÜMİST’li doğaseverler bu sefer 4 Mayıs 2019 Cumartesi günü Sapanca bölgesinde bulunan Fevziye-İkramiye Dağlarında yürüdü. Rehberin gezi ile ilgili yaptığı açıklamaların ardından yürüyüşe başlayan grup, zaman zaman molalar vererek toplamda 17 km.'lik bir yürüyüşle turu tamamladılar.

 

Forum #odtuluyalnizdegilsin

#odtuluyalnizdegilsin başlıklı forumların bir yenisi 4 Mayıs 2019 Cumartesi günü derneğimizde yapıldı. Mezunlarımız ve diğer Mezun dernekleriyle dayanışmamızdaki somut adımları konuşmak ve tartışmak üzere bir araya gelerek neler yapılabileceği üzerinde fikir alışverişinde bulunuldu.

 

Mentorluk Tanıtım Toplantısı Yapıldı

Mentorluk Tanıtım Toplantımız programı yakından tanımak isteyen mezunlarımız, mentorluk programı çalışma gruplarımız ve halihazırda mentorluk yapan üyelerimizin katılımı ile 9 Mayıs 2019 Perşembe günü Derneğimizde gerçekleşti.

Programın tanıtılmasının ardından gelecek dönem için yapılacak yeniliklerin konuşulduğu toplantıda katılımcılar kısa bir atölye çalışması ile fikirlerini geliştirdiler.

 

Temel seviye yelken eğitimi

ODTÜMİSTSpor tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Temel Seviye Yelken Eğitiminin 2019 yılındaki ilk eğitimi 19 Mayıs Pazar günü gerçekleştirildi. Kalamış Marina’da bulunan teknede eğitmen ve kaptan Ömer Faruk Sağesen tarafından önce teknenin genel tanıtımı ve gerekli bilgiler aktarıldıktan sonra, denize açılarak pratik eğitime geçildi. Yelkenlerin nasıl kullanılacağı, açma-kapama ve teknik bilgilerin yanı sıra, katılımcılara motor gücüyle tekne kullandırıldı ve ileri, geri manevra teknikleri anlatıldı. Günün sonunda hocamızla ileri seviye eğitimde görüşme dileklerimizle ve hoş anılarla yelkenliden ayrıldık.

 

2018-2019 Mentorluk Dönemi Dönem Sonu Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

2018-2019 Mentorluk Döneminin sonuna yaklaşırken Mentorlarımız, Grup Koordinatörlerimiz ve Çalışma Grubu üyelerimizle birlikte 2. Gelişim Değerlendirme Toplantısını gerçekleştirdik.

Dönem koordinatörümüz Ayda Eriş’in dönem değerlendirmesi sunumuyla başlayan toplantıda, Mentor ve Grup Koordinatörlerimizin geri bildirimlerini dinledik.

Toplantı, Çalışma Grubu üyemiz Selda Mansur’un 2019-2020 dönem projeksiyonu anlatımıyla sona erdi.

 

Aşık Mahzuni Anma Konseri “Kanadım değdi sevdaya”

Türk Halk Bilimleri topluluğu tarafından Şef Nevzat Pehlivan yönetiminde, Aşık Mahzuni Anma Konseri “Kanadım değdi sevdaya”, 11 Haziran 2019 Salı akşamı Cemil Candaş Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

Yönetmen Nebil Özgentürk’ün “Bir Yudum İnsan/Aşık Mahzuni Şerif” isimli belgesel gösterimi ile başlayan konserde, Aşık Mahzuni’nin hayatından da kesitler sunuldu.

 

ODTÜMİST Çocuk Kulübü “Astro ve Babi Ay’a tırmanıyor”

ODTÜ İstanbul Mezunlar Derneği’nde yola çıkan çocuk kulübünün ilk etkinliği yazar Gülşah Özdemir Koryürek’le yapıldı. Astro ve Babi Ay’a Tırmanıyor isimli kitabının yaratıcı okuması ile kitaptan yola çıkarak uzay mekiği tasarımı yaptıran yazar, daha sonra katılımcıları için kitaplarını imzaladı.

 

İstanbul’un 6. tepesini gezdik

7 tepeli şehrin, 6. ve en yüksek tepesi olan Edirnekapı bölgesini, ODTÜ’lü gezginlerle birlikte 16 Haziran 2019 Pazar günü keşfe çıktık. Sanat tarihçisi rehberimiz Lalehan Utkan ile birlikte Mihrimah Camii, Kariye Camii, İvaz Efendi Camii, Panagia Vlaherna Meryem Ana Ayazması gibi bölgenin önemli tarihi yapılarını gezip, hikayelerini dinledik.

 

ODTÜ’lüler Ulus Park’ta buluştu

ODTÜ Ulus Park arazisi, Haziran ayındaki aylık buluşmanın ev sahipliğini yaptı. 19 Haziran akşamı gerçekleşen buluşmada farklı yıllardan mezunlar bir araya gelerek sohbet ettiler. Boğaz manzarası eşliğinde, yemyeşil alanda akşamın serinliğinin keyfini yaşadılar, saz çalıp hep birlikte sohbet ettiler.

 

Maraton grubu Burgazada’da ilk antrenmanını yaptı

Maraton Çalışma Grubu ve ODTÜ gönüllülerinden oluşan ODTÜMİST SPOR İstanbul Maratonu’na hazırlanmak üzere ilk antrenman koşusunu 22 Haziran 2019 Cumartesi günü, Burgazada’da gerçekleştirdi. Ada’nın eşsiz tabiatında yorulmak bilmeyen koşucularımıza Adalar Belediye Başkanı sayın Erdem Gül de ziyaretiyle destek verdi. “Burs için koşuyorum” sloganıyla koşan sporcularımızı tebrik eden Erdem Gül, ODTÜMİST forması giyerek objektif karşısına geçti.

 

Mezunlar Günü ve Diploma Töreni yapıldı

Mezunlar Günü, bu sene de coşkuyla kutlandı. 1964, 1969, 1974, 1979, 1989, 1999 ve 2009 mezunlarının madalyalarını aldıkları kutlama gününde, sabahtan Kongre ve Kültür Merkezi önünde yapılan törenlerin ardından, katılımcılar Anıtkabir ziyaretini gerçekleştirdi.

Diploma töreni ise yine her yıl olduğu gibi, öğrencilerin farklı konulardaki pankartlarıyla çok renkli bir geçide ev sahipliği yaptı.

 

Kavaklık Direnişine katıldık

Okulda yapılmak istenilen KYK Yurdu inşaatını protesto etmek için Mezun Dernekleri Konseyi kararıyla, farklı illerden gelen mezunlarla Kavaklık’taki etkinliğe katıldık.

Derneğimiz tarafından İstanbul’dan kaldırılan araçla 35 kişi Ankara Vişnelik’e gittik. Vişnelik’te toplanan mezunlar olarak Kavaklık’a kadar yürüdük.

 

Temmuz 2019 Aylık buluşma Ruby İstanbul’da yapıldı

Her ay düzenli olarak yapılan aylık buluşmaya Temmuz ayında Ruby İstanbul ev sahipliği yaptı. 18 Temmuz 2019 tarihinde Ortaköy’ün gözde mekanlarında olan Ruby’de gerçekleşen buluşmada, kendisi de bir ODTÜ’lü olan Ece Berker ve  Kübalı Greiderman’in gerçekleştirdiği canlı performans ile latin müzikleri eşliğinde misafirler oldukça eğlenceli zaman geçirdiler. Ayrıca, Ece Berker’in şarkılarına Serdar Sungar da tango dansıyla eşlik etti.

 

Boğaz ve Üsküdar turu yapıldı

28 Temmuz 2019 Pazar günü mezunlarımız Boğaz ve Üsküdar turunda buluştu. Sabah saatlerinde Kabataş ve Üsküdar’dan misafirlerimizi alarak boğaz turuna başladık. Boğazın her iki yakasında bulunan yalıların hikayelerinin ve tarihinin anlatıldığı gezi sırasında, boğazın güzelliklerine şahitlik ettik. Ardından Üsküdar’da tekneden inerek, bu sefer de Üsküdar bölgesinde tarihi eserleri gezdik ve şehrin bir başka gözde semtinin hikayeleri ve tarihiyle günü tamamladık.

 

Ağustos 2019 buluşması Ruby İstanbul’da yapıldı

Ortaköy’ün son dönem gözde mekanlarından Ruby’de Temmuz ayında yapılan aylık buluşmada gelen talepler üzerine, Ağustos ayı buluşması da 22 Ağustos 2019 Perşembe akşamı yine Ruby’de yapıldı. ODTÜ Mezunu Ece Berker’in canlı performansıyla eğlenen ODTÜ Mezunları, bir sonraki buluşmada yeniden bir araya gelmeyi dilediler.

 

Fener & Balat Kültür turu yapıldı

Sanat tarihçisi Lalehan Utkan ile yaptığımız İstanbul Kültür turlarının bu seferki durağı Fener & Balat oldu. 25 Ağustos 2019 Pazar günü yapılan gezide, Fener, Balat, Cibali, Ayakapı gibi mahalleler karış karış gezilirken, misafirlerimiz buralarda yer alan tarihi yerlerin tarihçelerini ve hikayelerini dinlediler.

 

ODTÜ’yü kazanan öğrencilere tanıtım toplantısı yapıldı

2019-2020 döneminde İstanbul’dan ODTÜ’yü kazanan öğrencilere, 7 Eylül 2019 Cumartesi günü Taksim'deki derneğimizde, hem Ankara kampüs, hem Kuzey Kıbrıs kampüsü tanıtmak üzere bir toplantı yapıldı. Halihazırda okulda okuyan öğrenciler, eski ve yeni mezunlar öğrencilere okulla ilgili genel bilgiler verdiler ve öğrencilerin merak ettikleri soruları cevaplandırdılar.

 

Eylül ayı buluşması Ortaköy Ruby’de yapıldı

Yazın son güzel günlerinden yararlanmak için, Eylül ayının aylık buluşması 19 Eylül 2019 Perşembe akşamı Ortaköy’de bulunan Ruby İstanbul’da gerçekleştirildi. Boğaz manzarası eşliğinde, eski ve yeni mezunlar buluştular. Gece boyunca sohbet eden üyelerimiz, ilerleyen zamanlarda yapılacak etkinlikler için fikirlerini de bildirdiler ve bir sonraki buluşmada görüşme dileğiyle ayrıldılar.

 

İstanbul’un Han ve Kapanları Turu yapıldı

Sanat tarihçisi Lalehan Utkan ile ayda bir yaptığımız İstanbul kültür turlarının Eylül gezisi, 21 Eylül 2019 Cumartesi günü “İstanbul’un Han ve Kapanları” içeriğiyle yapıldı. Çemberlitaş’tan başlayıp Kapalıçarşı ve çevresinde yer alan Hanları ve İstanbul’da sadece bir kaç duvarı kalmış tek kapanı olan Balkapanını gezdik.

 

Biz dünyayı değiştirebiliriz

ODTÜMİST bursiyerlerinden oluşan 12 kişilik ODTÜ öğrenci grubu, 2-8 Eylül 2019 haftasında Assos’ta düzenlenen “Birlikte Düşünme Kampı” (Collective Action Idea Camp) etkinliğinde Birleşmiş Milletler 2030 Küresel Hedefler (UN 2030 Global Goals) kapsamında yerel ve küresel sorunlara çözüm projeleri geliştirmek için birlikte düşündüler.

ODTÜ FLE (İngilizce Öğretmenliği) bölümünden 3 bursiyerimiz kampa liderlik etti.

Kampta oluşturdukları proje fikirlerini e-kitap ve video halinde izlemek için derneğimizin web sitesini ziyaret edebilirsiniz.