Sunuş

Dijital Baraka ile Merhaba

Uğur AYKEN (ME '76) Yayın Kurulu Üyesi

ODTÜ'den Haberler

ODTÜ Teknokent Bilişim İnovasyon Merkezi Açılışı

OHAL Koşulları Altında Gerçekleştirildi

Ekonomi

2019’a Girerken Krizin Seyri

Mustafa SÖNMEZ (BA ’78)

Maraton

40. İstanbul Maratonu

Maraton Çalışma Grubu

Maraton

40. İstanbul Maratonu

Maratonculardan Mesajlar

Maraton

40. İstanbul Maratonu

Maraton Kardeşlerimizden Mesajlar

Güncel

Akademisyen Yargılamaları

Haldun Gülalp (Econ '72) Savunması

Siyaset

68'den bu yana

Yaşar Morpınar (ChE '78)

Siyaset

’68 den ’78 e ODTÜ 

Tayfur Cinemre (ME ’78)

Kent

Sayfiye Adaları ve Faytonlar

Halim Bulutoğlu (Math '79)

Gezi

Şu anda ve St. Petersburg’da!

Esin Saraçoğlu (Soc '07)

Fotoğraf Çalışma Grubu

Ayın Fotoğrafı Yarışması-Kasım

Derleyen:Alper BAYSAL

Edebiyat

Sahra 1911

Ayşe ÖVÜR

Edebiyat

Av - Yön Bulucu

Yurdagül Şahin (CHE '88)

Burstan Haberler

Yeni Bursiyer Görüşmeleri

Mentorluk Tanışma Kahvaltısı

Burstan Haberler

Unutulmaz İnşaat Hocalarına Bir Vefa Örneği

Zekai Akbay Burs Fonu

Burstan Haberler

KÖPRÜden Haberler

Projeler-Koordinatörler

Burstan Haberler

Destekçilerimiz

Burs Havuzu Çalışma Grubu

ODTÜMİST'den Haberler

Söyleşi-Gezi-Etkinlik

Burstan Haberler

Unutulmaz İnşaat Hocalarına Bir Vefa Örneği

Zekai Akbay Burs Fonu

Yüksek Eğitim Kurumları için belirli özellik,  ilk bakışta, öğrencileri çağdaş, bilimsel ve akılcı bir doğrultuda geniş biçimde bilgilendirmektir. Ancak, seçkin öğretim kurumları bu ana arayışın ötesinde genç insanların yenilikçi ve araştırıcılık heyecanını canlandırıcı gayretler içinde olur. Orta Doğu Teknik Üniversitemiz bu anlamda da  yenilikçi yaratıcılığı özendirme ve yönlendirme alanlarında hep öncelik etmiştir. 
ODTÜ İnşaat Mühendisliği 1986 mezunu, çok değerli ve başarılı bir mezunumuzun güçlü yurtdışı bağlantılarını da kullanarak Üniversitemizin  genç kuşak insanlarına çağdaş yaratıcılığı gözetici, anlamlı  parasal destekler sağlayacak bir burs fonu oluşturdu.  Dr. Zekai Akbay’ın isteği üzerine bu fon sayesinde, ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümümüzün çok değerli 3 hocasının (Engin Karaesmen, Erhan Karaesmen ve Uğur Ersoy) adına 3 İnşaat Mühendisliği öğrencisine önümüzdeki 15 yıl boyunca burs verilecektir. 

 

Dr. Zekai Akbay
Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden 1983 yılında lisans ve yine aynı Bölümün Yapı Mühendisliği alanında 1986 yılında yüksek lisans derecesi almıştır. Daha sonra, doktora çalışmaları için gittiği Amerika Birleşik Devletleri’nde, Michigan Detroit'te bulunan Wayne State Üniversitesi'nden 1991 yılında Yapısal Mühendislik alanında doktora derecesini almıştır. Doktora derecesinin ardından çalışmaya başladığı otomotiv endüstrisinde, 25 yılı aşkın bir süredir küresel ürün geliştirme ve mühendislik çalışmaları yapmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri'nde Chrysler, Proterra ve Hyundai’de, ayrıca Almanya'da Mercedes-Benz de çalışmış olup, 2016 yılından bu yana Silikon Vadisi'nde Apple Özel Projeler Grubu üyesi olarak çalışmaktadır.
Otomotiv endüstrisindeki kariyerine ek olarak, Wayne State Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde ve Rhode Island Tasarım Okulu'nda lisans ve yüksek lisans dersleri vermiştir. Bir futbol ve futbol hakemliği tutkusu bulunan Zekai Akbay, uzun yıllar Amerika Birleşik Devletleri'nde profesyonel ve üst düzey kolej maçlarında futbol hakemliği yapmıştır. Bu bağlamda, 1994'te Amerika Birleşik Devletleri'nde ve 2006'da Almanya'da düzenlenen iki Dünya Kupası'nda, gönüllü olarak görev almıştır.
Zekai Akbay, kariyeri boyunca, Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde aldığı eğitiminin değerini unutmamıştır. Özellikle de hocalarından üçünün (Engin Karaesmen, Erhan Karaesmen ve Uğur Ersoy) kendi üzerindeki etkisi ve üniversiteye olan katkılarından dolayı minnettardır. Bu nedenle kendilerinin onuruna bu burs fonunu oluşturmuştur.
 
Dr. Uğur Ersoy

Lisans derecesini  Robert Kolej’den (1955), yüksek lisans ve doktora derecelerini ise Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Texas (Austin) Üniversitesi'nden (1956 ve 1965) aldı. İki yıl boyunca Toledo, Ohio'da bulunan R.C. Reese şirketinde çalıştı.
1959 yılında çalışmaya başladığı Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde ülkemizdeki ilk yapı araştırma laboratuvarını kurdu ve Türkiye'de yapı mühendisliği alanında deneysel araştırma çalışmalarını başlattı. ODTÜ'de Rektör Yardımcısı, Dekan ve İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı olarak görev yaptı.
Son elli yılda, betonarme ve önüretimli beton yapıların deprem davranışları ve rehabilitasyonuna odaklanan deneysel araştırmalarda bulunarak, Türkiye'deki yapı  ve deprem mühendisliği uygulamalarının ve eğitiminin ilerlemesi ile Betonarme ve Deprem Yönetmeliklerinin geliştirilmesine katkıda bulunmuştur. Betonarme ve yapı mekaniği alanlarında yüz elli araştırma makalesi ve altı kitap ile ikisi liste başı olan altı kısa hikaye kitabı yayınladı. 1970 yılındaAmerikan Beton Enstitüsü’nce yılın en iyi araştırmasına verilen Wason Research Madalyası ve Parlar Vakfı'ndan Bilim Ödülü aldı.   Dr. Uğur Ersoy kısa bir süre önce Amerikan Beton Enstitüsü (ACI) tarafından alanında yüksek itibarı olan ve Enstitüye çok değerli hizmeti dokunan kişilere taltif edilen Onursal Üyeliğe seçilmiştir. Bu ödül, “Yaptığı araştırma ve eğitimle Türkiye’de ve dünyanın diğer deprem bölgelerinde deprem mühendisliğinin gelişmesinde bulunduğu katkılar nedeniyle” verilmiştir. Ödül, Kanada-Quebec’te 24 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilecek olan ACI Bahar Kongresinde kendisine takdim edilecektir.

 
Dr. Erhan Karaesmen

1959 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Yüksek İnşaat Mühendisi olarak mezun olup 1961-1965 yılları arasında Paris Sorbonne Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesinde doktora çalışmalarını tamamlamıştır. 1962-1965 yılları arasında Avrupa Uluslararası Beton Komitesi Araştırma Biriminde görev yapmış ardından 1966 yılında ABD’de  R.C Reese araştırma ve projelendirme grubuna katılmıştır. 1966 yılında ODTÜ Rektörümüz Sayın Kemal Kurdaş’ın yazılı daveti üzerine  İnşaat 
Mühendisliği Bölümüne öğretim üyesi olarak katılmıştır. Bölümün 1971-1972 yıllarında başkanlık görevini üstlenmiştir. 1978-1980 yılları arasında ise Yerel Yönetim Bakanlığında Müsteşarlık görevinin ardından yeniden ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümünde  öğretim görevliliğine dönmüştür. ODTÜ’ye karşı saygı ve sevgisi ile halen bu görevi sürdürmekte; aynı duygularla Boğaziçi Üniversitesi’nde de kısmi zamanlı ders vermeğe devam etmektedir.
Deprem Mühendisliği, tarihi eserlerin korunması ve onarımı, prefabrikasyon ve ard germeli beton gibi ileri yapım teknolojileri konularındaki bazı çalışmalarıyla çeşitli ödüller kazanmıştır. Teknik ve sanatsal konulardaki ilgi ve bilgi birikimini  mühendislik ve mimarlık dallarında yakınlaşma sağlayacak çalışmalara önem vererek yürütmektedir. Teknik konulardaki kitap ve makaleleri yanında çok sayıda sanat ağırlıklı kitap ve yazıları da bulunmaktadır. 
Evli ve ODTÜ mezunu üç çocuğu olup dört torun sahibidir.

 
Dr. Engin Karaesmen

Antalya Dumlupınar İlkokulu’nun ardından  orta ve lise öğrenimlerini TED Ankara Koleji’nde  tamamladıktan sonra 1965 yılında ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 1966 yılında yüksek lisans derecesini aldıktan sonra aynı bölümde asistan olarak göreve ve ders vermeğe başlamıştır. ODTÜ Mühendislik Bilimleri’nde doktora çalışmasını tamamlayarak aynı bölümde uygulamalı mekanik dalında araştırmalar yapmış ve daha sonra tekrar İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde öğretim üyeliği görevlerini yürütmüştür. 1976-1982 yılları arasında  Öğrenci İşleri Dekanlığı ve Mühendislik Bilimleri Bölüm Başkanlığı birimlerinde  idari görevler de üstlenmiştir.   ODTÜ’den 2006 yılında emekli olmuş; ancak hala ders vermeğe devam ederek ve Mezunlar Derneğimiz’in  çalışmalarına gönüllü olarak katılarak  bu kurumdan bir türlü ayrılamayacağını ispat etmeye çalışmaktadır. 
Eşi de ODTÜ  öğretim görevlisi olan Engin Karaesmen’in ODTÜ mezunu üç çocuğu ve de dört torunu bulunmaktadır.