Sunuş

20. Olağan Genel Kurulumuzu yaptık

F. Şebnem Karagöl (EE'79)

Güncel

Bugün bir eşikteyiz…

Meral Güler (CHEM‘85)

ODTÜ'den Haberler

Gökkuşağı merdivenleri

ODTÜMİST'den Haberler

20. Olağan Genel Kurul

Yorum

ODTÜ’nün “Araştırma Parkı” Gündemi!

Nezih Yaşar (IE'82)

bi' Dünya ODTÜ'LÜ

ODTÜlüler, bi’ Dünya ODTÜLÜ 2021’de buluştu

Çevre

Müsilaj ve Kanal İstanbul

Prof. Dr. Ahmet Cemal Saydam - Doç. Dr. Çolpan Polat Beken

Güncel

Kadrajımdaki Müsilaj..!

Ateş Evirgen

Çevre

İklim değişikliği ve tarımsal üretimle etkileşimi

Oğuz Uslu (MM'81)

Söyleşi

Prof. Dr. Belma Baskett: Ne istiyorsanız kalbinizle yapın

Özay Yaşar (SOC’80)

Anma

Güntaç Özler Hocamızı kaybettik

Haluk Ağabeyoğlu (ECON’83)

Bir ODTÜ'lü

Serhan Güngör: Bizim kafamız özgürdü

Burstan Haberler

Burs vermek...

Zekai Akbay (CE’83), Harun Bayraktar (ME’98)

Mentorluk

Yenilikler, haberler, görüşler

Maraton

Maraton 2020 ve 1GDT 2021 Hedefleri

Burstan Haberler

Ahmet Acar Bursu & Köprü Çalışmaları

Fotoğraf Çalışma Grubu

Dünden Bugüne Bolivya

Cem Sarvan (MINE'89)

Gezi

Moğolistan ve İpek Yolu’nda Bir Kültür Yolculuğu

Ömer Yalçınkaya (ECON'85)

Edebiyat

Aile Mezarı

Mehmet Yakut (CHE'76)

Edebiyat

Çevirmeninden Müzikli Sunum

Yasemin Civelekoğlu (CHE’78)

Felsefe

ODTÜMİST Felsefe Kulübü Çalışmaları

Haber

Güneşin Patenti Olmaz

Mezunlardan

Ankara, Mersin, Bodrum'da genel kurullar yapıldı

ODTÜMİST'den Haberler

Söyleşi-Gezi-Etkinlik

Burstan Haberler

Destekçilerimiz

Künye

İstanbul ODTÜ Mezunları Derneği Yayın Organı

Mart-Temmuz 2021 Sayısı

Burstan Haberler

Ahmet Acar Bursu & Köprü Çalışmaları


Değerli ODTÜ’lüler ve ODTÜ Dostları,

Merhaba.

 

Burs Grubu (BÇG) olarak Okulumuz öğrencilerine desteğimizi sürdürürken, bizleri eğiten Hocalarımızı da unutmuyoruz. Onların bizlerin üzerindeki emeklerinin karşılığını vermeyi, bizler için vefa borcu olduğunu düşünüyoruz.

 

Bu anlayışla geçtiğimiz yıl zamansız kaybettiğimiz Değerli Hocamız Prof. Dr. Ahmet Acar için ne yapabiliriz diye düşündüğümüzde, adına burs düzenlemeyi uygun gördük. Sizlerin de bölüm olarak adına burs vermeyi düşündüğünüz Hocalarınız olur ise böyle bir düşüncenizi iş birliği içinde uygulamaya koymaya hazır olduğumuzu bilmenizi isteriz.

 

Burs Grubu olarak nasıl bir fikri tasarım ve uygulama olmalı sorumuzun yanıtı için, Sn. Ahmet Acar hocamızın “liderlik yönünü” öne çıkaran anlayışla bursiyer seçimi yapılmalı önerisi kabul gördü ve ana kriterimizin bu özellik olmasına karar verdik.

 

Sn. Ahmet Acar hocamızın rektörlüğü sırasında görev ve sorumluluklarını eksiksiz yerine getirirken sergilemiş olduğu liderlik yönü herkes tarafından çok iyi bilinir. Bizler de bu ana özellik doğrultusunda, liderlik yönü öne çıkan öğrencilerimize “Ahmet Acar Bursu” kategorisinde burs vermeyi planlayarak, hocamızın ismini ölümsüzleştirmeyi düşündük.

 

Ahmet Acar Bursu” liderlik özelliği öne çıkan ve burs yönetmeliğimizdeki kriterlere uyan en fazla on (10) öğrenciye verilecek.

 

Ahmet Acar Bursu alacak öğrencilerimizden birisi, bursiyerlerimiz ile aramızdaki iletişimi sağlayan, her yıl bursiyerlerimizin seçimle belirledikleri “Köprü Koordinatörü” olacak. Diğer dokuz bursiyer için adaylarımız yine burs yönetmeliğimizde yer alan kriterlere uygun olarak ODTÜ Öğrenci Topluluklarında başkanlık yapanlar arasından belirlenecek.

 

Bu topluluklarda Başkanlık yapan öğrencilerimizin liderlik yönlerinin öne çıktığı varsayımı ile böyle bir seçimi uygun bulduk. Bu anlayış çerçevesinde tasarladığımız “Ahmet Acar Bursu” önerimizi, Hoca’mızın ailesi ile iletişim içinde ve onların onayı ile son haline getirmiş bulunuyoruz.

 

Çok yakın zamanda duyurusunu yaparak desteklerinize sunuyoruz.

 

Saygı ve Sevgilerimle,

 

Necmettin Oktay (76/OR-STAT)

 

 

KÖPRÜ DÖNEM SONU RAPORU

Online dönemle birlikte yüz yüze yaptığımız bir çok projemize bir süre ara vermek zorunda kaldık ve döneme farklı online projelerle devam ettik. Bunlardan bir tanesi Kardeşlik Projesi. Bu projede Amasra Fatih Sultan Mehmet Ortaokulunda öğrenim gören öğrencilerle birlikte zoom üzerinden bir araya gelerek onlara ilgi alanları doğrultusunda rol model olmaya çalıştık ve mentorluk yaptık. Farklı gruplar kurarak onlar üzerinden sohbetlerimizi gerçekleştirdik. Bu gruplardan bazıları şunlardı; Matematik, Psikoloji, Fen Bilimleri, Bilim, Resim ve Çevre. Bu gruplara katılan öğrencilerle birlikte gönüllü arkadaşlarımız ile öğrenciler sohbet ettiler. Öğrenciler bir dönem boyunca bu konulardan farklı olarak kendi derslerinde ve soru çözümlerinde de yardımcı olmaya çalıştık.

 

Bir diğer online olarak yürütmeye çalıştığımız  projemiz ise Mekânsız Kütüphane. Sadece ODTÜ ve KÖPRÜ'den değil aynı zamanda farklı üniversitelerden de arkadaşlarımızın katılımı ile gerçekleştirdiğimiz projemizde yine online ortam üzerinden bir araya geldik. Birlikte okuduğumuz kitaplar üzerinden ya da izlediğimiz filmler üzerinden sohbet ettik. Aynı zamanda online ortamda oluşturduğumuz kütüphanemizde birbirimizle kitap paylaşımlarında bulunarak farklı kitaplara erişimlerimizi sağladık.

 

Dönemi genel olarak bu iki proje ile kapattık ve bunun yanı sıra yüz yüze kurmayı planladığımız kütüphanemizin kitaplarını okullara ulaştırmak için kargolayarak onların kütüphanelerine ulaşmalarını sağlayacağız. Diğer projelerimize yüz yüze döneme kadar bir süre ara vererek gelecek dönem için göreve gelecek arkadaşım farklı şeyler yapacaktır.

 

Kendi adıma mutlu ve gururlu hissediyorum. Çok fazla tecrübe edindim ve çok güzel arkadaşlıklar edindim. En önemlisi de sizleri tanıdım. Iyi ki ODTÜlüyüm iyi ki KÖPRÜlüyüm.

 

KÖPRÜ Genel Koordinatörü

Gülçin DİKBAŞ

 

KÖPRÜ GRUBU YENİ DÖNEM PLANLARI

Genel koordinatörlüğünü devralmaktan büyük mutluluk duyduğum Köprü grubumuzda gelecek dönemde gerçekleştireceğimiz proje ve etkinlikler için uzun bir süredir devam etmekte olan pandemi sürecinin gidişatına göre iki farklı yol izleyeceğiz.
 

►OKULLARIN AÇILMASI DURUMUNDA

Her yıl olduğu gibi önümüzdeki dönemde de çoğu toplumsal duyarlılık projelerinden oluşan AB Projesini, Kütüphane Projesini ve buna ek olarak yeni yapmaya başladığımız Aktif Çevre Projesini Köprü gönüllüleri ve bursiyerleri ile gerçekleştireceğiz. Yeni dönemde planladığımız bu projelerin genel koordinatörlüğünü yapacağım için mutlu ve heyecanlıyım.

 

KÜTÜPHANE PROJESİ

Köprü grubu her yıl yaptığı gibi önümüzdeki yılda Mayıs ayında iki dezavantajlı okula kütüphane kuracak. Bir yıl boyunca yapacağımız duyuru ve çalışmalarla toplayacağımız binlerce kitabı ihtiyaç sahibi öğrencilerle ulaştıracağız. Kitap bağışını arttırmak adına elimizden gelen her türlü fırsatı ekibimle beraber değerlendirmeye çalışacağız. Örneğin bir üyemizin önerisi olan insanlara aldığımız bağışların nereye gittiğine dair görsel bilgiler verip, kitap-kırtasiye bağışlarını arttırma planı üzerinde daha çok odaklanacağız. Kitapları çocuklar ile buluşturacağımız zaman yapacağımız etkinliklerle sadece güzel bir gün değil, ayrıca güzel bir kütüphane de armağan etmiş olacağız. Böylece kitap okuma alışkanlığını ilk ve orta okul öğrencilerine kazandırmak için hep birlikte KÖPRÜ olmaya devam edeceğiz.

 

AB PROJESİ

Geçtiğimiz yıllarda Doğayı Kucakla isimli Erasmus+ projesini yazan AB projesi üyeleri Ulusal Ajans tarafından kabul aldılar. Lakin pandemiden dolayı 2020 yazında gerçekleştirilmesi planlanan proje 2021 yazına ertelenmek zorunda kaldı. Seyri belli olmayan pandemi sürecinin devam etmesi nedeniyle yapımı ertelenen proje okulların açılma durumuna göre ne yazık ki yine ertelendi. Okulların açılacağı ve projenin gerçekleştirilmeye karar verileceği zaman Avrupa’dan gelecek öğrencilere Türkiye ev sahipliği yapacaktır. Bunun dışında her yıl uluslararası alanda yeni bir proje yazan AB projesi üyeleri önümüzdeki dönemde de çeşitli konularda yeni bir proje yazacak.

 

AKTİF ÇEVRE PROJESİ

Tek kullanımlık plastik kullanımının azaltılması, yanarak veya kesilerek yok olan ağaçlarımızın yerine yenilerinin dikilmesi gibi çevre dostu projemizde gelecek dönemde ağaç dikme şenliğine katılma, çocuklar ile geri dönüşüm atölyesi gerçekleştirme gibi farklı etkinlikleri gerçekleştirmeye devam edeceğiz.

 

►OKULLARIN AÇILMAMASI DURUMUNDA

Çoğu interaktif bir şekilde gerçekleştirilen; AB Projesi, Kütüphane Projesi ve Aktif Çevre Projesini pandemi sürecinin getirdiği olumsuzluklar nedeniyle de online süreçte gerçekleştiremeyeceğiz. Bunun yerine geçtiğimiz dönemde uyguladığımız Kardeşlik Projesi ve hayata yeni geçecek bir projeyi gerçekleştireceğiz.

 

KARDEŞLİK PROJESİ

Kardeşlik Projesi olarak hayata geçen projede belirlenen bir okulun orta okul sınıf öğrencilerine whatsapp aracılığı ile bir dönem boyunca hem rol model olacağız hem de onlara farklı alanlarda mentorluk yapacağız. Bireysel olarak herhangi bir koordinatöre sahip olmayacak olan proje koordinatör arkadaşlarımla birlikte ortak bir şekilde yürütülecektir.

 

SÖYLEŞİ PROJESİ

Söyleşi grubunu oluşturacak üyeler yapacakları araştırma ve çalışmalar sonucunda kendi alanında uzman ve başarılı kişilerle bağlantılar kurmaya çalışacak. Sonrasında bu uzman kişilerin, duyurusu önceden yapılmış ve bir online bir platform aracılığı ile gerçekleştirilecek bir söyleşi yapması amaçlanacak. Böylece toplantıya katılacak öğrenciler hem uzman kişi ile birebir diyalog kurma şansına sahip olacak hem de gelecekte nasıl bir yol izlemeleri gerektiği ve gelecek hakkında fikirler edinmiş olacaklar. Bu amaçlar doğrultusunda oluşturulan bu projemize ilk adımı gelecek dönem atmış olacağız. Yine bireysel olarak herhangi bir koordinatöre sahip olmayacak olan bu projede proje üyelerinin hepsi projeyi ortak bir şekilde yönetirken, olup bitenler hakkında haber aktarımı ve bilgilendirmeyi ben üstleneceğim.

 

Cemil Saad Eddin

Köprü 2021-2022 Genel Koordinatörü

İlköğretim Matematik Öğretmenliği 2. Sınıf