Sunuş

"Zor günlerden geçiyoruz"

Yener Aydın (EE'76)

Maraton

8 Kasım’da bir günde dünyayı koşuyoruz

ODTÜMİST'den Haberler

ODTÜ Rektörüne

ODTÜMİST'den Haberler

Ulus ODTÜ Park

Ekonomi

Genç İşsizliği, İstihdam ve Lir Kuşları

Ali Rıza Güngen (ADM’03)

Uzaktan Eğitim

“Müzik değişince dans da değişir”

Prof. Dr. Soner Yıldırım

Anma

Prof. Dr. Ayten Coşkunoğlu Bear’ın Ardından

Prof. Dr. Gölge Seferoğlu

Anma

ODTÜ bir çınarını daha yitirdi

Prof. Dr. M.Volkan Atalay (EE'87)

Anma

Fahri Doğu........

Yaşar Morpınar (CHE’78)

bi' Dünya ODTÜ'LÜ

Tüm dünyadaki ODTÜ’lüler buluştu

Kitap

Hikayesini Arayan Gelecek

Bekir Ağırdır (MAN'79)

Edebiyat

Pascual Duarte ve Ailesi

Nükhet Tüzüner Tuncay

Edebiyat

Mürşid’in katmerli hikayesi

Müjde Alganer (MAN’93)

Fotoğraf Çalışma Grubu

Karantinayı kitaplaştırmak…

FÇG – Karantina Projesi Ekibi

Felsefe

Korona Günlerinde Felsefeye Devam

Gezi

Ilgaz’ın eteklerinde bir doğa ve kültür vahası

Gülsen Kırbaş

Mentorluk

Yeni bir başlangıç yapıyoruz

Burstan Haberler

Destekçilerimiz

ODTÜMİST'den Haberler

Söyleşi-Gezi-Etkinlik

Burstan Haberler

Salgın döneminde burs faaliyetlerimiz

Necmettin Oktay (76/OR-STAT)

Burstan Haberler

Burs İstatistikleri 2015-20

ODTÜMİST'den Haberler

Söyleşi-Gezi-Etkinlik


Koronavirüsün yayılmasını yavaşlatmaya dönük önlemler kapsamında toplu etkinliklerin yapılmasına izin verilmemesi nedeniyle derneğimiz etkinliklerine sanal ortam üzerinden online olarak devam etti. Yayılma hızının yavaşlamasıyla birlikte de bazı etkinliklerimizi sanal ortamdan çıkararak fiziki olarak yaptık. Bu nedenle etkinliklerimizi yine sanal ve fiziki olarak iki kategoride derledik.

 

 

 

(1) Fiziki olarak gerçekleşen etkinliklerimiz:

 

Kariye ve Tekfur Sarayı gezisi yapıldı

Pandemi nedeniyle uzun zaman evlerimizde kaldıktan sonra yeniden sokaklarda yürümeye başladık ve ilk gezimizi 22 Ağustos 2020 Cumartesi günü Kariye ve Tekfur Sarayına gerçekleştirdik.
Mozaiklerini günümüze kadar saklamayı başarmış ve Hristiyanlığın tüm gelişiminin anlatıldığı Kariye Müzesi ziyaretinin ardından, uzunca bir restorasyon sonrasında geçtiğimiz yıl açılan Tekfur Sarayını gezdik. Ayvansaraya inerken yol üzerinden yine İvaz Efendi Camii ve Anemas Zindanları ile Panagia Vlaherna Meryam Ana Ayazmasını (Kilisesi) da ziyaret etme imkanını bulduk.

 

Beylerbeyi & Kuzguncuk gezisi yapıldı

Yaz biterken yeniden İstanbul sokaklarındayız. Bu sefer Anadolu Yakası'nın iki incisi Beylerbeyi ve Kuzguncuk semtlerini gezdik. Beylerbeyi Sarayı ile başlayan gezimiz, Beylerbeyi'nin ardından Kuzguncuk'a geçerek semtin birbirinden güzel kafelerinin, evlerinin olduğu ara sokaklarda devam etti. Kuzguncuk Vapur İskelesi de duraklarımızdan biriydi. Semtin tarihini, kültürünü, insanlarını, doğasını doyasıya yaşadığımız turumuzu yine Kuzguncuk sahilde bitirdik ve bir sonraki turda görüşmek üzere ayrıldık.

 

Ulus ODTÜPARK’da Yoga Atölyesi başladı.

Boğaz manzarası ve yemyeşil ağaçların gölgesinde, Ulus ODTÜPARK’ın yenilenmiş ortamında yoga atölyesi başladı. Katılımcılar açık havada, İstanbul’un ortasında bir vaha olan ODTÜPARK’da yoga yapmanın keyfini yaşadılar.

 

Pazar buluşmaları

Anadolu yakasında yaşayan ODTÜ’lüleri bir araya getirmek için Pazar buluşmaları yapılmaya başlandı. Her Pazar saat 10:00’da, Şaşkınbakkal Beltur’da bir araya gelen ODTÜ’lüler, birlikte sohbet ediyor, kahvaltı yapıyor, sahilde yürüyüş yapıyor ve güzel havanın keyfini birlikte çıkarıyor. Sizleri de bekliyoruz.

 

Büyükada Turu yapıldı

Güzel giden havaları değerlendirmek ve biraz olsun dışarıda olmak için İstanbul turumuzu Büyükada’ya yapmaya karar verdik. Gezimize, iskeledeki buluşmanın ardından ada tarihiyle başladık. Ardından, yakın zaman önce kaldırılan faytonların yerini alan İBB’nin elektrikli minibüsleriyle Lunapark alanına çıktık. Burada, katılımcılar yanlarında getirdikleri makaraları açmaya başladılar ve Aya Yorgi Manastırına kadar ipi koparmamaya çalıştılar. Aya Yorgi Manastırı ziyaretinden sonra verilen serbest zamanda, katılımcılar muhteşem manzaraya karşı keyifle yemeklerini yediler. Sonrasında ise yürüyerek iskeleye kadar indik. Yolumuzun üzerinde Avrupa’nın en büyük ahşap yapısı olan Rum Yetimhanesini, Hristsos Manastırını, adanın önemli bazı köşk ve yapılarını, Atatürk’ün gitmeyi çok sevdiği Anadolu Kulübünü, balo salonunda vals yaptığı Splendid Otel’ini gördük ve hikayelerini dinledik. Akşamüzeri hafif hafif yağan yağmura ve uzun yürüyüş parkuruna rağmen hiç yakınmadık, Ada’yı farklı yönleriyle yeniden tanımanın mutluluğuyla döndük.

 

 

(2) Dijital ortamda gerçekleşen etkinliklerimiz:

 

 

Sosyal Komite çalışmaları

Derneğin gezi, kokteyl, eğitim gibi etkinliklerini düzenleyen Sosyal Komite bu dönemde aşağıdaki etkinlikleri düzenlediler. Ayrıca önümüzdeki dönem için de yeni çalışmalar hazırlamaktalar.

 

 • Psikososyal destek buluşmaları: Uzman Psikolog Aylin Gündoğdu ve Uzman Psikolog Begüm Ayşegül Uğurlu ile birlikte her hafta Çarşamba günleri, korona günlerinde ruh halleri üzerinde konuşmak ve paylaşımlarda bulunmak üzere, tedavi amacı gütmeyen, destek amaçlı grup oturumları yapılmaya devam edildi. Yaz döneminde ara verilen bu etkinlikler, Ekim ayında yine dönüşümlü olarak haftada bir yapılmaya başlandı.

 

 • Evde Kal Rehberinin Mayıs sayısı yayınlandı: Sosyal Komitenin hazırladığı ve pandemi nedeniyle evde kalınan günlerde iyi vakit geçirmek için pek çok konudaki içeriğin bir araya getirildiği Evde Kal Rehberinin Mayıs sayısı, bir önceki içerikleri daha da zenginleştirerek yayınlandı.

 

 • Online Go Atölyesi: Sanal ortamda 4 haftalık Go atölyesi eğitimi düzenlendi.

 

 • 16 Mayıs Cumartesi - Tarihi yarımadanın kalbi Sultanahmet: Sanat tarihçisi ve rehber Lalehan Utkan ile sanal olarak Sultanahmet bölgesini gezdik, bölgenin hikayelerini ve önemli eserlerini dinledik.

 

 • 17 Mayıs Pazar - Balkon bahçeciliği ve bitki bakımı: Günay Barış ile evlerimizin balkonunda neler yapabiliriz ve bitki bakımını konuştuk.

 

 • 6 Haziran Cumartesi – Fener & Balat Turu: Sanat tarihçisi ve rehber Lalehan Utkan ile yaptığımız sanal gezilerin bu ayki durağı Fener ve Balat semtleri oldu.

 

 • 7 Haziran Pazar – Bora Ercan ile konsantrasyon ve gevşeme: Ücretsiz olarak yapılan bu etkinlikte, isteyen kişilerin yaptıkları bağışlar Burs Havuzuna aktarıldı.

 

 • 19 Haziran Cuma – Günay Barış ile bahçe bakımı: Günay Barış ile bu sefer bahçeye çıktık ve bahçe bakımında nelere dikkat edilmesi gerektiğini konuştuk.

 

 • 22 Haziran Pazartesi – Gonca & İlhan Ölçer ile Ekmek yapımı: Ekşi mayalı ekmek nasıl yapılır, püf noktaları nelerdir? Bu sunumda tüm bu detayları öğrendik.

 

 • 25 Haziran 2020 Perşembe – “Dersim dört dağ içinde”: Sanal gezilerimize bu sefer rehber Uğur Kayrak’ın Tunceli sunumuyla devam ettik.

 

 • 30 Haziran Salı – ODTÜMİST Talks – Sinan Canan ile "İnsanın Fabrika Ayarları": Sinan Canan ile bir bütün olarak insanlığın gereklerini ifa edebilmek için, bilimsel gerçeklere farklı bir çerçeveden baktık.

 

 • 10 Temmuz Cuma – Şehirden Kaçış Hikayeleri 1 – Kağan Baran ile "Kazdağları Serüveni": Büyük şehrin kalabalığından kaçıp Kazdağlarına yerleşen Kağan Baraş’ın hikayesini dinledik.

 

 • 16 Temmuz Perşembe – Nurçin ve Okan Çağlar ile "Sağlıklı yaşam & Beslenme tarzında köklü değişiklikler": Sağlıklı bir yaşam için izledikleri yeni yolları konuştuk.

 

 • 22 Temmuz Çarşamba – Hayat dolu Küba: Rehber N. Göksun Özhan ile sanal gezi rotamızı bu sefer Küba’ya çevirdik.

 

 • 22 Eylül Salı - Şehirden Kaçış Hikayeleri 2: Mustafa & Filiz Güvendağ ile büyükşehirden kaçarak küçük bir köye yerleşip, orada kurdukları Sarpdere Atölye’nin hikayesini dinledik.

 

 • 29 Eylül Salı – Kastamonu: Sanat tarihçisi ve rehber Gülsen Kırbaş’tan, Karadeniz’in çok az tanınan illerinden Kastamonu’nun doğasını, tarihini, kültürünü, mutfağını, turizmini dinledik.

 


 

Arkeoloji topluluğu söyleşileri:

Arkeoloji topluluğu yaz dönemine kadar farklı konularda konuklar davet ederek arkeoloji üzerine sohbetler ve sunumlar gerçekleştirdiler. Arkeoloji topluluğun bu dönemde gerçekleştirdiği etkinlikler şöyle:

 • 18 Mayıs Pazartesi — Onur Doğan (CE’06) ile söyleşi — "Anadolu'dan Mektup Var" — Kültepe Tabletleri ışığında Tunç Çağı Anadolusu
 • 30 Mayıs Cumartesi — Doç. Dr. Ali Akın ile Arkeolojide 5N1K
 • 16 Haziran Salı — Dr. Emine Sökmen (SA'16) ile Anadolu'da bir Roma Barajı: Örükaya

 

 

Felsefi film incelemeleri ve Felsefe okumaları

Felsefe Kulübü, evlerde kaldığımız günlerde çalışmalarını dijital ortama aktardılar ve her hafta Salı günleri Felsefi film incelemelerine, her Cumartesi akşamı da felsefe okumalarına online olarak ara vermeksizin yaz aylarında da devam ettiler. (Ayrıntı için dergimiz Baraka'nın bu sayısında Korona Günlerinde Felsefeye Devam başıklı içeriğe göz atabilirsiniz.)

 

 

 

Edebiyat söyleşileri

Edebiyat Kulübü dijital ortamda, yine her Çarşamba toplanarak söyleşilerine ara vermeden yaz boyunca da devam ettiler.

 

 

 

#odtülüyalnızdeğilsin söyleşileri


Derneğimizin en yeni çalışma gruplarından olan #odtülüyalnızdeğilsin çalışma grubu, farklı konularda konuklar davet ederek üyelerimizi bilgilendirmek üzere aşağıdaki söyleşileri düzenlediler:

 • 14 Mayıs Perşembe — Mehmet Özdeşlik (EE’) ile Kariyer sohbeti

 • 16 Mayıs Cumartesi — Zeynep Akalın ile Salgın sonrası işe geri dönüş

 • 22 Mayıs Cuma — Ezgi Öztürk (SOC’2010) ile İK’cı gözünden iş görüşmelerine hazırlık

 • 28 Mayıs Perşembe — Prof. Dr. Soner Yıldırım ile "Değişen Dünya, Evrilen Eğitim"

 • 10 Haziran Çarşamba — İpek Ütün (BA'94) ile "Derin Demokrasi"

 • 17 Haziran Çarşamba — Nevzat Evrim Önal  ile "Uzaktan çalışma: Fırsat mı tuzak mı?"

 • 23 Haziran 2020 Salı — Panel: Çalışanlar pandemi süreci ve sonrasından nasıl etkileniyor?

 

 

 

Fotoğraf Çalışma Grubu

Pandemi döneminde de çalışmalarına devam eden Fotoğraf Çalışma Grubu üyeleri, ara vermeksizin her hafta online olarak sunumlarını gerçekleştirdiler. Pek yakında Karantina Günleri kitabı da çıkıyor. Ayrıntılı bilgi dergimizin gruba ait sayfalarında...

 

 

Eski tüfeklerle ODTÜ Tarihi:

ODTÜ’de 68 döneminde yaşanan olayları 3 bölüm halinde inceleyen bir söyleşi serisi yapıldı.

 • 27 Mayıs 2020 Çarşamba — Eski Tüfeklerle ODTÜ Tarihi 1: İskender Odabaşoğlu & Tayfun Mater “1967-1971 tarihleri arasındaki ODTÜ - KOMER ve 5 Mart olayları

 • 5 Haziran 2020 Cuma — Eski Tüfeklerle ODTÜ Tarihi 2: Hüsnü Solmaz & Cengiz Erdoğan “1971-1976 tarihleri arasında ODTÜ

 • 12 Haziran 2020 Cuma — Eski Tüfeklerle ODTÜ Tarihi 3: Ahmet Asena & Gülay Özdemir “1976-1979 yılları arasında ODTÜ – Hasan Tan ODTÜ’ye rektör olamaz

 

 

Küresel ODTÜ Mezunları Buluşması

 

27 Haziran’da okulda yapılması planlanan ve pandemi nedeniyle ertelenen Mezunlar Günü yerine, ODTÜ Mezunları Derneklerinin girişimi, ODTÜ mezunu girişimciler tarafından oluşturulan sanal etkinlik platformu Deal Room’un olanaklarıyla "uzaktan buluşma"ya dönüştü.

 

Dünyanın dört bir yanındaki ODTÜ mezunları; dünyada bir ilki gerçekleştirdi, sanal platform üzerinde 28 paralel oturum, 50’den fazla bölüm toplantısı ve çok sayıda bire bir görüşmede bir araya geldi. Buluşmanın geliri de ODTÜ burs fonuna bağış olarak aktarıldı. Ayrıntı, dergimiz Baraka'nın bu sayısında bi' Dünya ODTÜ'LÜ sayfalarında...