Sunuş

"Zor günlerden geçiyoruz"

Yener Aydın (EE'76)

Maraton

8 Kasım’da bir günde dünyayı koşuyoruz

ODTÜMİST'den Haberler

ODTÜ Rektörüne

ODTÜMİST'den Haberler

Ulus ODTÜ Park

Ekonomi

Genç İşsizliği, İstihdam ve Lir Kuşları

Ali Rıza Güngen (ADM’03)

Uzaktan Eğitim

“Müzik değişince dans da değişir”

Prof. Dr. Soner Yıldırım

Anma

Prof. Dr. Ayten Coşkunoğlu Bear’ın Ardından

Prof. Dr. Gölge Seferoğlu

Anma

ODTÜ bir çınarını daha yitirdi

Prof. Dr. M.Volkan Atalay (EE'87)

Anma

Fahri Doğu........

Yaşar Morpınar (CHE’78)

bi' Dünya ODTÜ'LÜ

Tüm dünyadaki ODTÜ’lüler buluştu

Kitap

Hikayesini Arayan Gelecek

Bekir Ağırdır (MAN'79)

Edebiyat

Pascual Duarte ve Ailesi

Nükhet Tüzüner Tuncay

Edebiyat

Mürşid’in katmerli hikayesi

Müjde Alganer (MAN’93)

Fotoğraf Çalışma Grubu

Karantinayı kitaplaştırmak…

FÇG – Karantina Projesi Ekibi

Felsefe

Korona Günlerinde Felsefeye Devam

Gezi

Ilgaz’ın eteklerinde bir doğa ve kültür vahası

Gülsen Kırbaş

Mentorluk

Yeni bir başlangıç yapıyoruz

Burstan Haberler

Destekçilerimiz

ODTÜMİST'den Haberler

Söyleşi-Gezi-Etkinlik

Burstan Haberler

Salgın döneminde burs faaliyetlerimiz

Necmettin Oktay (76/OR-STAT)

Burstan Haberler

Burs İstatistikleri 2015-20

Felsefe

Korona Günlerinde Felsefeye Devam


Pandemi başlangıcınden bu yana Zoom ortamına taşıdığımız Felsefe etkinliklerimiz hız kesmeden sürüyor. Yaz boyunca okuduklarımızı ve izlediklerimizi Baraka okurları için özetledik.

 

Yaz boyunca her hafta Salı ve Cumartesi günleri saat 20:30'da internet üzerinden toplantılarımıza devam ettik. Sadece yaz ortasında Cumartesi toplantılarımızı Cuma akşamına çektik. Kulübümüzde katılımcılarımızın da katkısı ile felsefe konusunda daha da zenginleştik her birimiz. Toplantılarımız sonbahar döneminde de aynı yoğunlukla devam etmekte.


Okuma akşamlarına Spinoza ile devam ettik. Spinoza okumalarımıza Teolojik-Politik İnceleme (Tractatus Theologico-Politicus) eseri ile başladık, bunun ardından Ethica’yı okumaya ve tartışmaya ağırlık verdik. Daha sonra, Benedictus de Spinoza’nın Ethica’da da işaret ettiği Descartes’e yöneldik. Rasyonalist düşüncenin en önemli filozoflarından olan René Descartes’in Yöntem Üzerine Konuşma kitabını bitirdik ve okumalarımıza halen Aklın Yönetimi İçin Kurallar kitabı ile devam etmekteyiz. Okumalarımızda sık sık başka kaynaklara, akademik çalışmalara da başvurarak derinlemesine inceleme gayretindeyiz. Kulübümüz felsefî okumalar programı daha sonra Meditasyonlar kitabı ile Descartes üzerine çalışmalarına devam edecek.

 


Felsefi Film İncelemelerimiz, uzun bir dönem her hafta devam etti. Önce Lars Von Trier filmlerini ele aldık: Dogville, Manderley ve Dalgaları Aşmak filmlerini inceledik, ilgili yazıları okuduk, tartıştık. Daha sonra da Beyaz Bant (Hanneke) ve Matrix (Wachowski kardeşler) filmlerini aynı şekilde gündeme aldık. Haziran ayında Sayın Yavuz Adugit hocamız, Kış Işığı (Bergman) filminin felsefik incelemesi ile toplantımızda konuğumuz oldu. ODTÜMİST Felsefe Kulübüne destekleri bizi onurlandırdı ve film incelemelerimize kılavuz oldu. Daha sonra kendisinin T24’te yayımlanan makalesinden hareketle The Fountain (Darren Aronofsky), Fahrenheit 451 (Francois Truffaut) filmlerini inceledik. Temmuz ayında Dogtooth (Yorgos Lantimos) ve 20. Yüzyılın önemli filozoflarından Hannah Arendt’in hayatının bir kesiti olan Eichmann davasının konu alındığı filmi inceledik (Yönetmen Margarethe von Trotta). Temmuz ayı incelemelerimiz daha sonra Stanley Kubrick filmlerine odaklandı; Otomatik Portakal ve Full Metal Jacket.


Film incelemelerimiz Ağustos ayı başından itibaren Andrei Tarkovsky filmlerindeki felsefî temalara odaklandı. Sırasıyla; Stalker (İz Sürücü), Solaris, Ayna. Sonrasında çoğu katılımcımızın yoğunlaşan takvimi nedeni ile Eylül ayı başında film incelemelerimizi onbeş günde bir yapmayı kararlaştırdık ve hem görsel sanatlar hem de felsefî yönleri yoğun olan Tarkosvky filmleri ile devam ettik: Andrei Rublev, İvan’ın Çocukluğu, Nostalji ve son filmi olan Kurban.


Etkinliklerimiz derneğimiz web sitesinde duyurulmaktadır. İlgi duyan herkesi grubumuza bekleriz.

 

 ODTÜMİST Felsefe Kulübü