Sunuş

Tayfur Cinemre Anısına

Uğur Ayken (ME'76) Yayın Kurulu Üyesi

Anı

Teşekkür mektubu

Tayfur Cinemre (ME'78)

Anı

Babam Tayfur Cinemre için

Cihan Cinemre

Anı

Yoldaşlık ile Beyefendiliğin birleştiği bir kişilik

Bora Işık

Anı

Menzile varamayanların öyküsü...

Ertan Günçiner

Anı

Yoldaşım Tayfur

Ahmet Tuncer Sümer

Anı

Motosiklet hikayesi

Esma Karaca

Anı

Anısına saygı ve sevgiyle...

Cem Tüzün (IE'88)

Anı

Mühendis Tayfur

Seçkin Nuzumlalı (ME'78)

Anı

Tayfur Cinemre için

Cem Sarvan (MINE'89)

Anı

’68 den ’78 e ODTÜ

Tayfur Cinemre (ME ’78)

Anı

Sevgili Tayfur...

Fotoğraf Çalışma Grubu

Anı

Mühendis Tayfur

Seçkin Nuzumlalı (ME'78)

2002 yılında Dow Chemicals'ın Dilovası fabrika montajını yaparken mevcut trafonun yapılacak genişlemeyi karşılamayacağı ortaya çıktı.
 

Trafo dairesinde yapılacak olan bir modifikasyon ile bu sorun çözümlenebiliyordu. Ancak üretici firma bu ilavelerden oluşacak ısı artışı nedeniyle maksimum sıcaklıkla ilgili bir sınırlama koydu.

 

Yeni bir trafo dairesi mi yapmalı, yoksa ek soğutma sistemleri ilavesi ile mevcut bina mı kullanılmalıydı?

 

Proje Müdürümüz İtalyan bu konuda pek yaklaşım getirmiyor, daha ziyade ek tesisat yaparak konuyu çözmekten yana tavır koyuyordu. Ancak yapılacak işin kesinlikle garantisini istiyor ve başarılı olmaz ise ceza vermek istiyordu.

İş başa düştü; ama bu mühendislik problemini kim çözecek? Hem de garantili olacak!!

Aklıma Tayfur geldi. Bu işleri bildiğini biliyordum ayrıca tam güvenilir olduğuna inancım tamdı. Gelip konuyu çözmesini rica ettim.

Konuyu çözebileceğini söyledi. Ben de müşteriye "korkmayın, bu işi biz halledeceğiz" dedim.

Hesaplar yapmış, kanallar dizayn etmiş, ekipman listeleri oluşturmuş olarak işi tamamladı.

Ek teklifimizi müşteriye sunduk ve garanti teminat mektubu ile destekledik. Hemen sipariş ve işleri kısa sürede tamamladık.

Sıcaklık trafo dairesinde belli bir değere gelince bir grup fan devreye giriyor, ancak buna rağmen istenilen değere gelmez ise klimalar çalışmaya başlıyordu.

Nihayet tüm yatırım bitti ve fabrika tam yükle çalışmaya başladı. Bahar aylarında zaman zaman fanlar devreye giriyor genellikle tabii soğutma yetiyordu. Müşteri teminatımızı çözmüyor, hala "acaba oldu mu" endişesini taşıyordu.

Sıcak bir Temmuz günü fabrikayı ziyaret ettiğimde fabrika müdürü ile dolaşmaya çıktık. Ortalık yanıyor, fabrika tam kapasite çalışıyor. "Çözün artık bizim teminatı" diye konuşurken trafo dairesine geldik..

Sıcaklık yükseliyor fabrikada herkes endişeli, ben de müşteriye güven vermeye çalışıyorum ama hafiften de korkuyorum.

Sevgili Tayfur'un dizaynı saat gibi çalıştı. Herkes mutlu!!

Ne desem ki gözlerim doldu. Erken gittin be arkadaşım.


........................................

 

Yıl 2001, Roche’un Gebze Organize’deki yüksek teknoloji fabrikasının montajını yapıyoruz. Proje Danışmanı Foster Wheeler Italy. Biz kapsamlı bir şantiye teşkilatı kurduk, işlere başladık. Bir gün şantiye şefi arkadaşım "Sizin bir arkadaşınız geldi, HVAC işlerini almış," dedi.

 

"Adı da Tayfur'muş" dedi. Tayfur’u çok yakından tanımıyordum ama Devrimci Harekette ne kadar saygıdeğer işler yaptığını biliyordum. Bizden isteyebileceği tüm yardımların koşulsuz yapılmasını şantiye şefi arkadaşa söyledim.

 

Ara sıra şantiyede karşılaşıyorduk. Bir gün geç bir saat, akşam olmuş, şantiyeden ayrılmadan evvel Şef arkadaşla genel bir tur yapıyoruz. Mesaideki arkadaşları denetliyoruz. Bir de baktım Tayfur elinde bir ölçüm cihazı, kanallardaki basınçları dengelemeye çalışıyor, biraz da kızgın.

 

Herhalde yalnız kalmış ve işler de pek yürümüyor gibi ama o azimle çalıştı ve işlerini tamamen toparlayıp tertemiz bitirdi. Belki de son müteahhitlik denemesiydi.

 

Seni çoook özleyeceğiz.